Ludzkości, a w szczególności osobom działającym w branży budowlanej, znane są już różne odmiany galwanizacji. Łączy ona w sobie wiele procesów przynoszących tylko pozornie takie same efekty.

Jako pierwszy z tych procesów wymieniane jest Cynkowanie galwaniczne. Polega ono na poddawaniu materiałów specjalnym, kwaśnym kąpielom. Czasami po realizacji takiego zadania wykonuje się dodatkowe chromianowanie. Ma ono jeszcze bardziej zabezpieczyć wcześniej utworzoną powłokę cynkową.
Kolejny proces galwaniczny to miedziowanie. Również i tutaj polega ono na poddawaniu materiałów kąpielom, które stosuje się najczęściej w różnych gałęziach przemysłu. Obok miedziowania pojawia się niklowanie – charakteryzujące się zapewnianiem wysokiego i fantastycznie prezentującego się połysku.

Istnieją jeszcze aż cztery inne procesy galwaniczne – cynowanie, chromianowanie techniczne, chromianowanie dekoracyjne oraz fosforowanie. Każdy z nich polega na czymś innym i tym samym może zagwarantować zupełnie odmienne rezultaty.