Decydując się na kupno mieszkania bądź domu, jesteśmy w pewnym sensie skazani na wizję architekta, która niekoniecznie musi w pełni pokrywać się naszym własnym wyobrażeniem miejsca, w którym chcielibyśmy spędzić najbliższe (a może i te nieco dalsze?) lata życia.
Oczywiście mamy pewne pole manewru, możemy zmienić chociażby rozkład pomieszczeń i wyburzyć niektóre ściany. W naszej gestii leży rzecz jasna sam wystrój poszczególnych pokoi, aranżacja kuchni czy łazienki (choć np. przeniesienie przyłącza nie zawsze będzie możliwe). Ogólnie rzecz biorąc, musimy jednak zamknąć nasze wyobrażenie w pewnych odgórnie przyjętych ramach.

Kupując własną działkę i decydując się na budowę własnego domu, będziemy mieli o wiele większy wpływ, decydując choćby o ilości pokoi czy ich układzie. Nawet jeżeli zdecydujemy się na któreś z gotowych rozwiązań jak np. budowę zgodnie z którymś z powtarzalnych projektów z oferty danego biura (niezależnie od tego, czy mamy na myśli coraz popularniejsze domy z drewna czy tradycyjne, murowane) i tak nasz wpływ na ostateczny kształt będzie dużo większy.