Nauczanie na poziomie gimnazjum to jakby drugi etap kształcenia podstawowego, obowiązkowego. Niby szkoła podstawowa kończy się na etapie szóstej klasy, ale jednak, nie daje zupełnie nic, jeżeli chodzi o poziom wykształcenia. Tak samo, nic nie daje gimnazjum, poza przepustką do szkoły średniej. Szkoła podstawowa takiej przepustki nie daje.
Nauczanie na poziomie gimnazjum, to jakby drugi poziom podstawowego wykształcenia. Dziecko poznaje bardziej skomplikowane informacje z różnych dziedzin, które są niezwykle ważne i istotne, dla każdego, kto myśli o dalszym kształceniu na wysokim poziomie.
Na poziomie gimnazjum edukacja jest zorganizowana dokładnie w taki sam sposób, w jaki odbywa się na wyższym szczeblu, czyli w szkole średniej. Są już te same przedmioty i podobne zasady. Jedyną różnicę stanowi nieco mniejszy zakres materiału. To jest dobre przygotowanie i dobre wprowadzenie, choć dla dzieci po podstawówce, jest to bardzo duże utrudnienie i bardzo duży przeskok. Trzeba bowiem wiedzieć, że w podstawówce dzieci nie mają aż tylu przedmiotów, z iloma muszą zmierzyć się w gimnazjum.