Na etapie gimnazjum młodzież spotyka się z coraz bardziej skomplikowanymi i coraz bardziej złożonymi wymaganiami wobec nich. Nic w tym dziwnego, ponieważ jest to już kolejny etap, na którym młodzi ludzie się znajdują, a i oni nie są już tak mali, nie są dziećmi, stają się już młodzieżą i po prostu można od nich coraz więcej wymagać, można od nich oczekiwać bardziej złożonych zachowań i przyswajania bardziej trudnej wiedzy.
Na etapie gimnazjum, dzieci już nie mają do czynienia z nauczaniem blokowym, które jest pewną formą uproszczenia wiedzy i edukacji. Dzieci już nie uczą się na jednej lekcji o wszystkim co tylko ma związek z przyrodą. Mają pierwszy kontakt ze specjalizacją nauki, ze specjalizacją wiedzy i edukacji. Po raz pierwszy muszą nauczyć się każdego przedmiotu osobno, indywidualnie, a każdy nauczyciel ma swoje wymagania.
Specjalizacja wiedzy, to również pomnożenie przedmiotów, których trzeba się uczyć, czyli więcej pracy. Co innego, gdy trzeba nauczyć się jednej lekcji, dotyczącej bloku. Teraz trzeba się uczyć wszystkich, poszczególnych przedmiotów.