Kremowa Anabelle

Hortensja Anabelle (Hydrangea arborescens Anabelle) jest okazałym krzewem o luźnym pokroju dorastającym na wysokość około 1,5 m. Wyjątkowo dekoracyjne kremowe kuliste kwiatostany pojawiają się w końcu czerwca i utrzymują na krzewie aż do późnej jesieni. Anabelle jest rośliną zdrową, nie wymarza i nie sprawia większych kłopotów w uprawie nawet początkującym ogrodnikom. Właśnie ze względu na łatwość w uprawie i zupełnie wyjątkową urodę coraz częściej zdobi polskie ogrody.

Krzew najlepiej rośnie w półcieniu, ale nie boi się słońca pod warunkiem, że zapewni mu się żyzną i próchniczną glebę zasobną wilgoć o lekko kwaśnym odczynie (pH 4,5-5,5). Jak wszystkie hortensje Anabelle jest wrażliwa na niedostatek wody w podłożu i dlatego w czasie suszy wymaga regularnego podlewania. Aby zakwitła okazałymi kwiatostanami potrzebuje regularnego zasilania specjalistycznymi nawozami wieloskładnikowymi. Nawożenie zaczyna się wczesną wiosną i kończy w sierpniu, kiedy krzew przechodzi w okres spoczynku.

Hortensja Anabelle wymaga cięcia, które zapewni obfite kwitnienie. Wykonuje się je na wiosnę pod koniec marca lub z początkiem kwietnia. Pędy skraca się nisko nad 2-3 oczkiem, wyrzucając słabe, krzyżujące się lub uszkodzone. Tak przycięty krzew pięknie odbije i zakwitnie masą okazałych kwiatów.

Anabelle należy do wyjątkowo atrakcyjnych roślin soliterowych i pięknie prezentuje się posadzona na obrzeżu dużego trawnika. Można z niej tworzyć grupy lub sadzić wzdłuż alejki czy ogrodzenia. Nadaje się do każdego ogrodu, niezależnie od jego stylu.