Aby zdać maturę wystarczy uzyskać tylko 30%, podczas kiedy u mnie w liceum wszystkie sprawdziany zaliczało się od 50%. A i tak było to zaliczenie marne, bo zaledwie na dwóję.

Egzamin maturalny

Ignorancja naszego społeczeństwa mnie przeraża. Każdego dnia bardziej. I wcale nie chodzi tylko o 30%, które trzeba uzyskać na egzaminie maturalnym. Jest to dla mnie ubliżanie możliwościom młodych ludzi, którym nie daje się szansy na zrozumienie większości istotnych spraw. Myślę, że nie przypadkowo matura przestaje być nazywana egzaminem dojrzałości.

Sylwetka absolwenta

Absolwenci szkół średnich są w ogóle nieprzystosowani do życia, nie mówić już o erudycji. Kto po ukończeniu szkoły średniej potrafi wypełnić PIT- 37 w stu procentach samodzielnie? Z trzydziestoprocentową wiedzą (a może z trzydziestoprocentową umiejętnością wypełniania testów?) można śmiało startować na studia. Kierunków jest co niemiara. Więc Ignokraci idą na studia, nawet je kończą, ale nadal pozostają ignorantami.

Podróże kształcą

Jadąc aleją Trzech Wieszczów w Krakowie, większość osób zastanawia się, kto był tym trzecim. Oczywiście jest to wersja optymistyczna, bo znajda się i tacy, którzy w ogóle nie mają pojęcia, o kogo chodzi. A może trzej wieszczowie to pomyłka i tak na prawdę chodziło o trzech muszkieterów? Tylko, że ich akurat było czterech, ale kto by o tym pamiętał.

Swój język mamy

Co ambitniejsi rodzice zapisują swoje dzieci na angielski już w przedszkolu. Nie ważne, że syn mówi ?poszłem na angielski?. Języki to podstawa. Zwłaszcza, jeśli słucha się popularnych stacji radiowych. Tym sposobem piosenki takie jak ?Happy Birthday? Flypside?a stają się hitem zamawianym na urodziny (!). No tak, bo treść poniżej tytułu jest nieistotna. Zresztą dotyczy to nie tylko piosenek obcojęzycznych. Wybierana na pierwszy taniec piosenka ?Windą do nieba? traktuje o nieszczęśliwej miłości. Z tekstu rozumiane jest prawdopodobnie tylko 30%, które stanowią frazy dotyczące ślubu.