Wiele osób często zasiadając do nauki, odkrywa po kilku godzinach, że niestety niczego się ciągle nie nauczyły. Rodzi się w nich wtedy frustracja, że zmarnowały tyle czasu. Jak zatem uczyć się tak, aby szybko i efektywnie się czegoś nauczyć?

Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednie warunki do nauki. Nauka w hałasie, w zadymionym, ciemnym pomieszczeniu nigdy nie będzie efektowna i przyjemna. Zatem przede wszystkim należy wywietrzyć nieco pokój i zadbać o ciszę w domu. Następnie należy usunąć z zasięgu naszego wzroku wszystko, co może nas rozpraszać, czyli ciekawą książkę, telefon, tablet… Jeśli musimy korzystać w internetu, należy wyłączyć koniecznie wszystkie portale społecznościowe oraz gry.

Następnie warto nadmienić, że nie warto siadać do nauki zaraz po obiedzie albo będąc głodnym. Jeśli zamierzamy całe popołudnie poświęcić na naukę warto zjeść jakiś lekki obiad a następnie pół godziny odpocząć. Nie warto też siadać do nauki, jeśli jesteśmy bardzo zmęczeni.

Na koniec należy wspomnieć, że choć istnieją osoby, które preferują uczenie się w nocy, to dla większości z nas godziny, w których najlepiej pracujemy to godziny poranne.