Obecny rozwój technologii oraz upowszechnienie się komputerów wpłynęły na zmianę oblicza edukacji. Uczelnie wyższe, ośrodki edukacyjne czy szkoły języków obcych coraz częściej korzystają między innymi z prezentacji multimedialnych czy zajęć w formie e-learningu. Trenerzy odpowiadający za jakość wyszkolenia pracowników w danej firmie z większą częstotliwością sięgają po film szkoleniowy.

Taki materiał składa się ze starannie wyselekcjonowanych, najważniejszych informacji, zdjęć, komentarzy uczonych oraz ekspertów. Może zawierać także statystyki, dane procentowe. Film szkoleniowy zyskuje na popularności również z tego względu, że sposób prezentowanych treści może wpływać pozytywnie na poziom motywacji pracowników.

Współcześnie popularny jest także film instruktażowy poświęcony obsłudze jakiegoś urządzenia bądź programu komputerowego. Film instruktażowy, to świetna forma edukacji. Jest, to o wiele przystępniejszy i prostszy sposób przyswajania wiedzy niż w przypadku zagłębiania się w długie, specjalistyczne lektury. Film szkoleniowy możemy oglądać nie tylko w czasie szkoleń podnoszących kwalifikacje w danej firmie, ale także w sieci internetowej. W Internecie można odnaleźć wiele materiałów szkoleniowych z wielu dziedzin. Do najpopularniejszych należą filmy poświęcone przedsiębiorczości, umiejętności wystąpień publicznych czy zakładaniu własnej firmy krok po kroku. Takie materiały przyczyniają się więc do rozwoju umiejętności i zwiększania pewności siebie. Film instruktażowy można odnaleźć nie tylko w sieci, ale też na płytach dołączanych do zakupionych produktów. Obecnie takie filmy stanowią substytuty instrukcji obsługi.