Bez cienia wątpliwości możemy jasno stwierdzić, iż najchętniej wykorzystywanym budulcem w architekturze romańskiej był kamień. Był to niewątpliwie podstawowy surowiec wielu budowli – i do dziś jest niejako pewnym symbolem.

Niesłychanie istotnym aspektem – a jednocześnie cechą główną budowli kreowanych w stylu romańskim –  z pewnością był ich wyraźnie defensywny charakter. Wiąże się to oczywiście dość wyraźnie z epoką historyczną, w której romańskie obiekty budowano. Wystarczy zresztą zerknąć na samą bryłę tych dawnych, historycznych budowli, aby przekonać się na własne oczy o obronnym przeznaczeniu wielu – przyjętych przez ówczesnych twórców – rozwiązań.

Analizując budownictwo romańskie, dość łatwo zauważymy ogromną surowość i toporność tych budowli. W tym też notabene tkwi ich urok, choć – jak wszędzie, także i tutaj – zadania są podzielone. Cóż, to kwestia gustu.  W każdym razie, charakterystyczne są tu grube mury i wieże. Architektura romańska wiąże się też z małymi, czasem wręcz stosunkowo filigranowymi, otworami okiennymi.