Klon palmowy atropurpureum

Klon palmowy atropurpureum to drzewko o nietypowych, kolorowych liściach. Często jest wybierany przez architektów zieleni, gdyż nadaje przestrzeni egzotyczny charakter. Swój intrygujący wygląd zawdzięcza pochodzeniu, gdyż w naturalnym środowisku występuje w Japonii oraz Korei Południowej. Roślina rośnie na równym pniu i osiąga wysokość nawet do 3 metrów. Rośnie wolno, natomiast kwitnie wiosną.

Klon palmowy atropurpureum ceny

Trudno jest wyhodować tą roślinę samemu. Jej rozmnażaniem zajmują się szkółki leśne. Sadzonki można zakupić już od 25 zł. Jednak te najwyższej jakości mogą kosztować ponad 50 zł za sztukę. Należy pamiętać, że cena często stanowi o jakości, natomiast jakość gwarantuje oczekiwany rozwój rośliny.

Wymagania i pielęgnacja

Drzewko posiada czerwone liście, na stanowiskach dobrze naświetlonych kolor liści będzie jaśniejszy, natomiast w cieniu liście mogą zrobić się całkiem zielone. Na jesień liście ciemnieją i stają się bordowe, zimą opadają. Klon palmowy dobrze czuje się na słońcu lub w półcieniu, całkowity cień jest dla niego nieodpowiedni. Jego stanowisko powinno być osłonięte i zaciszne.
Wymaga urodzajnej, lekko kwaśnej gleby o wysokiej przepustowości.
Klon palmowy nie jest odporny na duży mróz. Szczególnie wrażliwe są młode drzewka. W sezonie zimowym najlepiej okryć roślinę. Dobrym rozwiązaniem jest również uprawa klonu w donicy. W tej sytuacji całą sadzonkę można przenieść, na okres mroźnych miesięcy, do nieogrzewanego pomieszczenia.

Pięknie komponuje się z oczkiem wodnym oraz z iglakami. Jest niezbędnym elementem w ogrodach japońskich.