Zawód barmana staje się coraz bardziej ważnym zawodem. Jest coraz bardziej pożądany i wiele osób marzy o tym, że któregoś dnia zostanie barmanem. Zawód barmana jest bardzo dobrze opłacanym zawodem, co pewnie przyciąga do tego zawodu wiele początkujących osób. Jednak, aby zostać barmanem nie można być człowiekiem z ulicy bez żadnego doświadczenia. Aby być odpowiednio przygotowanym do pracy barmana należy przejść kurs barmański.
Na kursie barmańskim przyszli barmani poznają wiele informacji o alkoholach, z których będą przygotowywać drinki. Uczą się prawidłowych technik mieszania drinków. A przede wszystkim, uczą się jak efektownie nalewać drinki podrzucając butelki i wykonując różne inne triki.
Kurs barmański jest świadectwem na posiadanie odpowiednich kwalifikacji do pełnienia zwodu barmana. Same umiejętności czasami nie wystarczą, aby nazywać się profesjonalnym barmanem. Nawet jeżeli znasz się już na sztuce, ale nie masz na to żadnego papierka, to dobrze by było potwierdzić swoje umiejętności na kursie barmańskim.