Kwiaty na ślub przeżyły swoistą transformację. Od niepozornych kilku kwiatków, do imponujących kompozycji roślinnych. Dawniej w sklepie z kwiatami znajdowały się wyłącznie goździki i róże, toteż nie można było ułożyć żadnego ładnego bukietu.

W współczesnych czasach kwiaty do ślubu prezentują się o wiele bardziej imponująco niż ich prastare wcielenia. Dojście do wszelkiego rodzaju kwiatów jest łatwiejszy. W obecnej florystyce ślubnej wyróżniamy wiele typów kompozycji.

W tym artykule poruszymy zagadnienie najważniejszej wiązanki, jaką jest bukiet ślubny Panny Młodej. W zależności od przymiotów fizycznych przyszłej Żony, kompozycje kwiatowe dzielimy na kilka najważniejszych rodzajów.

Ślubna, która ma opaloną cerę, włosy blond, rude lub ciemny brąz powinna mieć kwiaty w bukiecie w tej samej tonacji. Na jesień optymalną alternatywą będą wiązanki ślubne w kolorach: brązowo- żółtym, jasno czerwonym, we wszystkich odcieniach brązu i beżu. Jeżeli Panna Młoda woli białe kwiaty, to dodatkiem do nich powinna być jasna zieleń i detale zgrane z tonacją makijażu.

Białogłowy, które mają ciemne włosy (brunetki) oraz złotawe blondynki, o śniadej cerze i błękitnych oczach ładnie wyglądają z kwiatami w kolorze jasnoczerwonym. Gdy świętowanie przebiega na wiosnę doskonały bukiet ślubny dla Przyszłej Małżonki o formie cery „wiosna” – uroda przejrzysta, filigranowa, smagła, włosy ciemny blond, żywy odcień oczu.

Filigranowe i wiotkie przyszłe Żony powinny mieć drobny bukiet. Zaś Narzeczona o zbyt obfitych kształtach nie może mieć okrągłej wiązanki ślubnej, lecz coś wydłużającego, wyszczuplającego optycznie, tj. bukiet wiszący, o fantazyjnym układzie z spokojnymi liniami.

W odniesieniu do Przyszłych Małżonek postawnych należyte będą znaczne kwiaty, np. nie w całości rozwinięte róże, nie rozwinięte hiacynty, w całości rozwinięte stokrotki i nie całkiem rozwinięte fiołki. Wysmukła Panna Młoda świetnie wygląda z okrągłą wiązanką przystrojoną tylko w drobne elementy dekoracyjne, np. bluszcze. Kwiaty w takim bukiecie ślubnym winny być złożone w skondensowanej postaci. Zasługującymi na polecenie są wiązanki ślubne zestawione regularne lub w postaci podkówek. Dla Ślubnych niezwykle niskich, powinno się układać potężnych bukietów ślubnych.

Optymalnym podejściem jest przybycie Panny Młodej samodzielnie i złożenie zamówienia na bukiet ślubny. Florystka będzie miała potencjał dostrojenia wiązanki do cech konkretnej damy.

Kwiaty na samochodzie do ślubu powinny być umiarkowane i nie powinno być ich za dużo. Adekwatny wybór tonów i formy zapewni wprawiona florystka ślubna.

Bezspornie wyżej wymienione rady są tylko schematyczne. Zasadniczą kwestią, o której powinno się nie zapominać drogie Panny Młode to to, że wiązanka ślubna ma być dla Was. Nie dla rodziny, krewnych, czy pani florystki. To ma być Wasza wymarzona kompozycja, wobec tego nie obawiajcie się dobierać kwiaty i konfiguracje wbrew wszelkim zasadom.