Perfumiarze kochają lilie

Lilia pachnie upojnie i kobieco, ale uwaga! Jej silny zapach może uderzyć do głowy. Jest podstawowym składnikiem wielu perfum z wyższej półki i nadaje im zmysłowy, nie do pomylenia z żadnym innym, nieco orientalny charakter.

Olejek zapachowy używany w perfumiarstwie pochodzi od dwóch gatunków lilii: Lilium Candidum, nazywanej Lilią św. Józefa i Lilium Longiflorum, czyli Lilii Długokwiatowej.

Sam kwiat jest symbolem świętości, czystości duchowej i gracji. Bywa chętnie włączany do bukietów ślubnych, choć ze względu na silny zapach raczej jako element dopełniający.

Perfumiarze kochają lilię i jej nuta przewija się w wielu kompozycjach zapachowych. Oto te najwyżej cenione i najchętniej kupowane (kolejność bez znaczenia).

Estée Lauder Pleasures
Christian Dior Dolce Vita
Oscar de La Renta Oscar Pink Lily
Donna Karan Gold
Dolce & Gabbana The One
Cartier Baiser Volé
Givenchy Ange ou Démon

Na koniec małe rozczarowanie. Zapach lilii w perfumiarstwie to coraz częściej syntetyk, z wyjątkiem niektórych perfum z najwyższej półki.

Dla zawiedzionych dodam, że lilia posadzona w ogrodzie stanie się nie tylko najpiękniejszym jego elementem, ale i napełni go zniewalającą, w 100% naturalną wonią. Najpiękniej i najmocniej lilie pachną wieczorem.