Lilie – odmiany kwiatów

Lilie to piękne kwiaty ogrodowe, coraz częściej poszukiwane przez polskich ogrodników. Ze względu na swą różnorodność odmian stają się towarzyszem innych kwiatów na grządce rabatowej.
Obecnie, lilie można spotkać już w wielu odmianach i kolorach. Najczęściej spotykane w polskich ogrodach są lilie azjatyckie, stanowiące jednocześnie najliczniejszą grupę lilii ogrodowych. Te lilie kwitną od czerwca do sierpnia, dzięki czemu cieszą wzrok przez cały okres wakacyjny. Kolejną grupę stanowią lilie powstałe na skutek krzyżówek. Lilie te charakteryzują się małymi, drobnymi kwiatami ale rozbudowaną formą. Z kolei inne, spotykane w naszym klimacie lilie to tak zwane lilie amerykańskie, których rośliny nie osiągają dużych rozmiarów lecz wykształcają duże i piękne kwiaty. Pozostałe odmiany lilii są rzadziej spotykane w naszym kraju ze względu na trudności w ich uprawie, spowodowane wysokimi wymaganiami siedliskowymi.
Bez względu na to, które lilie są zasadzone w ogródku, jedno jest pewne: lilie z pewnością cieszą wzrok każdego ogrodnika i jego gości.