Moda na blaszane dachy?

Jeszcze kilka lat temu krycie dachu blachą było oznaką niskiego budżetu lub wręcz brakiem gustu. Blachy trapezowe nie cieszyły się uznaniem właścicieli domków jednorodzinnych, królowały za to na wsiach, gdzie pokrywały większość budynków gospodarczych i stanowiły podstawowy materiał nakładany m.in. na poniemieckie gonty. Obecnie sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Na rynku pojawiły się blachy gontopodobne, blachodachówka, a i tradycyjne blachy trapezowe otrzymały atrakcyjne kształty i kolory.
Dzięki temu remont starego domu nie musi charakteryzować się ogromnymi kosztami ponoszonymi na okrycie dachowe. Możemy w miejscu zniszczonego drewnianego gontu położyć blachy gontopodobne, które są o wiele trwalsze, łatwiejsze w układaniu i co ważne, dużo tańsze. Podobnie zamiast drogiej i pracochłonnej dachówki, która dodatkowo potrafi spadać w czasie huraganowych wiatrów lub śnieżnych zim, możemy zakupić blachodachówkę.
Rozwiązania te coraz częściej widać na wsiach, gdzie remontuje się rodzinne siedliska, a także w nowo budowanych domach na obrzeżach miast.

tags: blachy odlewane 5083, rury mosiężne CuZn39Pb, blachy miedziane miedź odtleniona SF-Cu/SE-Cu, blachy miedziane miedź beztlenowa OF-CU, spongiolit