Co było najważniejszym budulcem wykorzystywanym w konstrukcjach kreowanych w stylu romańskim? Bez dwóch zdań – kamień. Bez tego surowca styl romański nie byłby takim, jakim znamy go dzisiaj – z perspektywy historycznej. To właśnie z kamienia ówcześni architekci korzystali najchętniej.

Czym cechował się przede wszystkim styl romański? Ta architektura – co jednych zachwyca, a drugich przeraża ? wyróżniała się swą ciężkością i topornością. Monumentalne wieże z małymi okienkami aż nadto oddają defensywny charakter tych właśnie budowli. Architektura romańska bez wątpienia była bardzo surowa. Próżno szukać w niej całej masy ornamentów.

W stylu tym, dominowały grube mury i wieże (które można niekiedy porównywać nawet z bunkrami, zachowując oczywiście wszelkie proporcje, co do epoki historycznej i możliwości tamtejszych budowniczych). Jedni widzą w tym piękno, inni gustują w odmiennych stylach. Małe okna i drzwi to kolejne wyznaczniki stylu romańskiego. Generalnie budowle te były w istocie twierdzami. Architektura ta, do dziś cieszy oko wielu turystów.