Według oficjalnych źródeł założenie Rzymu nastąpiło w 753 roku przed naszą erą i przez dwanaście wieków aż do drugiej wojny punickiej religia rzymska rozwijała się i emulowała pod wpływem naleciałości z kultury italskiej, etruskiej, helleńskiej?
Badając wpływ religii na życie Rzymian już ponad sto lat temu uznano, że akt kultowy liczył się tu bardziej niż dogmat a nawet wartości czysto duchowe. Religia w Rzymie polegała na oddawaniu należnej czci bogom i baczne zważanie na znaki, w których należy widzieć manifestację Wyższej Woli, ale, wobec której należy zachować jak największą wolność działania.
Celem rytuałów religijnych jest sprawienie, aby pomyślnie przeprowadzić swoje ludzkie zamierzenia i żeby bogowie byli w tym pomocni. Okazuje się, że rzymskie sacrum to własne dzieło człowieka w świecie, wokół którego on nieustannie się trudzi, aby utrzymać go dla własnych korzyści. Modlitwa rzymska nigdy nie jest odpowiedzią na inicjatywę Boga czy Jego słowo; zawsze jest inicjatywą człowieka, który zwraca się do swoich bogów pozwalających, aby jego świat funkcjonował harmonijnie?