Jeśli pracowaliśmy za granicą na przykład w wakacje, musimy rozliczyć podatek dochodowy. Jest to o tyle ważne, że jego nierozliczenie może narazić nas na spore kłopoty finansowe. O ile rozliczenie zagraniczne najczęściej załatwia za nas pracodawca, o tyle w kraju musimy rozliczyć się sami.

Niestety, krajowy fiskus również ma prawo wiedzieć ile zarobiliśmy za granicą. Ponadto, jeśli nie odprowadziliśmy tam należnego podatku, będzie trzeba zrobić to w kraju. Rozliczenie podatku dochodowego z zagranicy jest więc konieczne. Zacznijmy od tego, gdzie należy złożyć zeznanie podatkowe, ponieważ wiele osób robi to źle i w konsekwencji może spotkać się ze sporymi problemami.

Z zasady urzędem skarbowym właściwym dla wszelkich rozliczeń podatkowych (tych z zagranicy również) jest ten, który „przynależy” do naszego miejsca stałego zameldowania. Jeśli jednak nie mamy meldunku w kraju sprawa nieco się komplikuje. Wtedy zeznanie należy złożyć w miejscu, gdzie ostatnio byliśmy zameldowani, lub do głównego urzędu skarbowego w Warszawie.