Mieszkałem w Gdyni rzez kilka lat. Można to miasto lubić lub nie, jednak każdy, kto był tu przynajmniej przejazdem, musi przyznać, że jest jedyne w swoim rodzaju.
Przez kilka lat mieszkałem w dzielnicach peryferyjnych, jak Obłuże, czy Cisowa, około roku spędziłem również w centrum – ścisłym, jak ulice 10 lutego, Starowiejska, czy Władysława IV, i dalszym – na ulicy Śląskiej.
Architektura Gdyni jest unikalna. Układ urbanistyczny miasta sam w sobie stanowi zabytek. Gdynia jest metropolią bardzo młodą, nie mającą jeszcze 100 lat. Wciąż żyje wielu mieszkańców, którzy pamiętają czasy, gdy była tu niewielka wioska rybacka, a o żadnym porcie, czy efektownych wieżowcach nikomu nawet się nie śniło.
W bryłach budynków da się dostrzec elementy nawiązujące do budownictwa okrętowego: wykusze stylizowane na mostki kapitańskie, okrągłe okna, ściany wyprofilowane tak, aby przypominały żagle. Również nowe budynki, które wyrastają w mieście jak grzyby po deszczu wpisują się w ten trend, pozwalając miastu zachować charakter.