Laser jest jednym z najbardziej użytecznych wynalazków, jakie pojawiły się w poprzednim stuleciu. Tak naprawdę znaczna część z nas nie jest nawet świadoma tego, do jak wielu technologii nie mielibyśmy dostępu, gdyby nie on. W tym krótkim tekście opisane zostanie cięcie metalu za pomocą lasera.

Cięcie laserem jest dosyć nowoczesną metodą obróbki materiału, jednak ze względów technicznych jest ono bardzo podobne do klasycznej obróbki mechanicznej. Główną różnicą jest oczywiście to, że czynnik tnący jest promieniem lasera oraz gazem technicznym charakteryzującym się bardzo dużą czystością. Takim gazem może być azot lub argon. Najczęściej jednak używa się tak zwanych gazów czynnych, jak tlen, albo po prostu sprężone powietrze.
Istnieje wiele metod przeprowadzenia cięcia laserem. Są to przykładowo odparowanie, wypalania, czy generowanie pęknięć termicznych. Usługi cięcia laserem są oferowane na rynku przez coraz więcej firm, co skutkuje konkurencją między nimi i polepszeniem ogólnej jakości usług.