Niesłychanie frapującym świadectwem czasów dawno już minionych bez wątpienia jest – między innymi – architektura romańska. Oczarowuje ona bowiem do dziś turystów z różnorodnych części współczesnego świata. Przechadzka w pobliżu takich romańskich ruin bądź tez odrestaurowanych nieco budowli wydaje się czymś na kształt – symbolicznej w istocie – wędrówki w czasie lub też spaceru po czasach bezpowrotnie minionych…

Cały ten czar, jaki oferuje nam architektura romańska ma – być może – swój początek w swoistej surowości i pewnej dozie minimalizmu, jaki obserwujemy na tych dawnych konstrukcjach. Nie znajdziemy tu bowiem fantazyjnej ornamentyki, natomiast szybko dostrzeżemy masywność, toporność, w pewnym sensie nawet ciężki monumentalizm tych budowli.

Architektura w tym stylu opierała się założeniach obronnych. Dlatego dominują tu grube doprawdy ściany, szerokie wieże, małe okiennice oraz filigranowe otwory drzwiowe. Styl romański już z daleka „pachnie” średniowieczem, i to tym wczesnym. W tym jego urok, choć nie wszyscy ten styl polubią.