Wybieramy podłogę

Wiadomo, że dobrze wybrany rodzaj podłogi jest bardzo ważny, musi ona być nie tylko wizerunkiem domu czy mieszkania, ale musi służy nam przez długie lata. Tak więc doskonale dobrana podłoga musi być wytrzymała i solidna łatwa w utrzymaniu jej w czystości, odporna na czynniki zewnętrzne, no i najlepiej aby była łatwa w montażu.

Bardzo popularne są panele podłogowe zwane też laminowanymi, jednak aby były niezawodne muszą być najlepszej jakości. Ścieralność paneli laminowanych jest klasyfikowana według normy EN 13329, na jej podstawie wyróżnia się pięć klas od AC1-AC5 te ostatnie są o najwyższej odporności ścierania i nadają się nie tylko do pomieszczeń mieszkalnych, ale i na przykład do biur. Panele wybieramy oczywiście w zależności od rodzaju pomieszczenia, przykładowo do kuchni i łazienki musimy zamontować panele, które będą odporne na przykład na pęcznienie, są specjalne wodoodporne płyty nośne, które doskonale sprawdzą się w takich pomieszczeniach właśnie.

Kolejnymi atrybutami paneli jest ich wyposażenie, jedne z nich są pokryte powłoką antystatyczną, która zmniejsza przyczepność brudu, więc jest bardzo łatwa do utrzymania w czystości. Kolejne mogą być pokryte warstwą anty poślizgową , jak sama nazwa mówi minimalizuje ryzyko poślizgnięć, które zdarzają się głównie na wilgotnej podłodze. Doskonale nadadzą się do domu gdzie biegają małe dzieci. A jeszcze inne pokryte są w wyciszającą matę, dzięki tej powłoce dźwięk pustego plastiku, który zdarza się w większości paneli, nas już nie będzie drażnił. Wiadomo oczywiście, że podłoga musi być dopasowana do pomieszczeń, kolorystyki głównie mebli, ale i też ścian. Jednakże w obecnej chwili wybór paneli podłogowych jest tak szeroki, że dobrać można je do każdego wnętrza. Pamiętać jednak warto iż mocne kolory paneli, nadają pomieszczeniom przytulności a jasne i błyszczące optymalnie powiększają wnętrze.