Żylistek różowy – krzak uniwersalny

Zastanawiasz się co zmienić w swoim ogrodzie w związku z nadchodzącą wiosną? Jeśli miałyby to być zmiany na dłużej i masz nieco miejsca w niezbyt zacienionym kawałku posesji zastanów się krzewem jakim jest żylistek różowy.
Jest to roślina należąca do rodziny hortensjowatych, osiągająca od jednego do trzech metrów wysokości i ponad dwóch metrów szerokości. Posiada on piękne, dzwonkowate kwiaty w odcieniach bieli i różu, a kwitnie w okresie od maja do czerwca. Jest oryginalną ozdobą, bowiem nie jest rośliną zbyt często uprawianą w naszych ogrodach.
Nie ma wielkich wymagań glebowych i pielęgnacyjnych, potrzebuje ciepłego, słonecznego lub półcienistego stanowiska o umiarkowanie wilgotnym podłożu. Jest krzakiem, który nie wymaga właściwie żadnych zabiegów pielęgnacyjnych, trzeba zadbać jedynie o właściwe podlewanie, aby wysuszone korzenie nie doprowadziły do obumarcia rośliny.
Jako, że wywodzi się najprawdopodobniej z dalekiego wschodu, możliwe jest jego przemarznięcie podczas srogich zim, ale hodowcy są zgodni co do tego, że pięknie regeneruje się po przycięciu.
Żylistek różowy posiada kilka ciekawych odmian, można sadzić go zarówno jako roślinę samodzielną, jak i w większych grupach. Ze względu wysoką odporność na czynniki miejskie polecany jest szczególnie mieszkańcom większych miejscowości. Wykorzystywany jest również na klomby, żywopłoty i szpalery, może stanowić ciekawe tło dla innych krzewów, kwiatów i traw. A dzięki pełnym nektaru kwiatom, jest to roślina bardzo chętnie odwiedzana przez pszczoły.