Współczesne budowle muszą spełniać wiele funkcji. Mają zachwycać wyglądem i wygodą, mają czarować nowatorskimi rozwiązaniami i unikalnymi rozwiązaniami. Nie można jednak zapominać o tym, że współczesna architektura ma służyć każdemu z nas.

Z tego względu bardzo ważne staje się dopasowanie nowoczesnych obiektów do potrzeb wszystkich ludzi-również tych niepełnosprawnych.
Osoby, które poruszają się na wózkach inwalidzkich lub korzystają z chodzików, mogą sobie rewelacyjnie radzić w codziennym życiu. Niestety, w realizacji marzeń często na drodze stają im właśnie przeszkody architektoniczne. Wysokie schody, zbyt wąskie przejścia oraz brak wind i podjazdów-oto błędy, których unikać muszą współcześni projektanci. Od budowli na miarę XXI wieku wymaga się, by były dostępne dla każdego i by każdy, bez względu na stan swego zdrowia, mógł się cieszyć ich pięknem.Jest to ważne przede wszystkim w takich obiektach, jak kina, muzea czy urzędy, jednak i nowe bloki powinny być budowane tak, by osoby niepełnosprawne mogły się samodzielnie dostać do swych mieszkań.