Jeśli zdecydowaliśmy się na budowę domu, czeka nas wiele trudnych wyborów. Jednak chyba najwięcej czasu zajmuje każdemu decyzja na temat instalacji grzewczej. Jednym z najpopularniejszych sposobów na centralne ogrzewanie jest woda, w skład takiej instalacji wchodzi kocioł grzewczy, i system rur, które ulokowane w ścianach domu, doprowadzają gorącą wodę do grzejników, oraz do kranów. W sumie to główną różnicą między typami ogrzewania, jest paliwo a co za tym idzie i kocioł grzewczy.

W Polsce bardzo popularne było i jest nadal ogrzewanie gazowe, które prócz ekologiczności czy brakiem konieczności pilnowania by nie zgasł, ma też zaletę niskich kosztów eksploatacji, oraz nie ma potrzeby przechowywania na przykład opału. Jednak podciągnięcie gazociągu o ile jest to możliwe w danym miejscu w ogóle, jest dość kosztowną inwestycją. Wiąże się z tą instalacją grzewczą również częstość kontroli, no i oczywiście sam gaz nie jest zbyt tani, jednak płacimy za niego dopiero po zużyciu co jest akurat zaletą. Do powstania ogrzewania gazowego, przyczyniło się ogrzewanie olejowe, które w naszym kraju jakoś na razie niezbyt się przyjęło, mimo wielu zalet. Olej opałowy przechowujemy tak jak i gaz w zbiornikach. Do tego typu ogrzewania kotły są w pełni zautomatyzowane i bezobsługowe, są bardzo wygodne. Jednak wadą tej instalacji grzewczej jest niemożliwość gotowania na kuchenkach w przeciwieństwie do instalacji gazowej.

W obecnej chwili wraca do mody węgiel, który jest o wiele tańszy i łatwo dostępny, od gazu, czy leju opałowego. Kotły do tego typu ogrzewania są obecnie dużo bardziej zaawansowane technicznie, a wiele z nich posiada już automatyczne podajniki. Dzięki nimi czas pomiędzy ładowaniami węgla to około 4-5 godzin a nawet do kilku dni w zależności od kotła. Z pewnością mimo tego iż trzeba dokładać do takiego pieca co kilka godzin to jest najbardziej oszczędny ze wszystkich instalacji grzewczych.