Na trendy w budownictwie wpływa kilka różnych czynników. Architektura domów jednorodzinnych na pewno ulega zmianom pod wpływem panującej mody. Jednocześnie jednak bardzo duże znaczenie mają zmieniające się potrzeby ludzi oraz ograniczone możliwości finansowe inwestorów.

Obecnie dużym zainteresowaniem cieszą stosunkowo niewielkie domy jednorodzinne. Bardzo popularnym rozwiązaniem jest poddasze użytkowe. Takie poddasze to prosty sposób na zwiększenie powierzchni domu. Na parterze znajduje się sfera dzienna w postaci salonu, zazwyczaj połączonego z kuchnią. W większych domach znajduje się także miejsce na przestronną jadalnię. Na poddaszu umieszcza się sypialnie. Projekty, które cieszą się dużym zainteresowaniem, często mają  dwie lub trzy sypialnie, co jest wystarczające na potrzeby większości rodzin.

Dużą uwagę przywiązuje się także do wyglądu domów. Czasy mało estetycznych, monotonnych budynków w kształcie prostopadłościanów dawno minęły. Obecnie zwraca się uwagę na projektowanie budynków o atrakcyjnych bryłach.