Fundament domu jest elementem położonym najniżej jak i przede wszystkim dotyka on bezpośrednio gruntu. W celu zapewnienia mu odpowiedniej ochrony przed wypłukiwaniem i wpływem wilgoci na beton powinien on być odpowiednio zaizolowany. Samej stopy nie trzeba izolować, chociaż niektórzy to robią. Dużo ważniejszą sprawą jest zaizolowanie bloczków betonowych. Już na etapie ich odpowiedniego układania trzeba zadbać o izolację poziomą. Tutaj stosuje się przede wszystkim papę. Jednak dobór papy powinien być na tyle odpowiedni, że była ona wodoodporna jak i mrozoodporna. Można je dostać na polskim rynku w dogodnych cenach.

Kolejnym etapem odpowiedniej izolacji jest zabezpieczenie pionowe, czyli powierzchnia ścianek zbudowanych z bloczków fundamentowych. Przede wszystkim smaruje się je specjalną emulsją. Emulsja powinna po stronie zewnętrznej być położona podwójnie. Po stronie wewnętrznej praktykuje się jedną warstwę, jednak lepiej jest odpowiednio zabezpieczyć bloczki. Dodatkowo od strony zewnętrznej bloczki fundamentowe są ocieplane. Trzeba pamiętać o tym, że będzie to ta część domu, która będzie częściowo pokryta gruntem, dlatego styropian na fundamenty powinien być lepszej jakości niż ten na ściany domu i dodatkowo powinien mieć strukturę ze specjalnymi rowkami odprowadzającymi wodę. Na polskim rynku można zakupić specjalny styropian przeznaczony do ocieplania fundamentów. Jest on trochę droższy niż zwykły jednak doskonale przez wiele lat zabezpiecza przed wilgocią. Występuje on przeważnie w kolorze niebieskim, dlatego szybko można go odróżnić. Dodatkowo jest on tak gęsty, że oprócz prawidłowego odprowadzania wody nie przepuszcza on jej do wewnątrz, a jedynie odprowadza. Tego typu styropian montuje się na klej i zakładki. Po przyklejeniu można spokojnie rozpocząć zasypywanie fundamentów. Nie powinno się z nim nic stać.

Ocieplenie fundamentów jak i zapewnienie im odpowiedniej izolacji nie jest trudne, jednak wymaga trochę wiedzy, aby wykonać to poprawnie, żeby w szybkim czasie podczas mieszkania w swoim wymarzonym domu nie pojawił się problem wilgoci idącej od samych fundamentów.